VRF Sisteminin Açılımı

VRF Sisteminin Açılımı

VRF Sisteminin Açılımı

VRF Sisteminin Açılımı ; VRF (Variable Refrigerant Flow) değişken akışkan debili sistemler demektir. Yani sistem, içerisinde barındırdığı akışkanın debisin değiştirerek ihtiyaç olan kapasiteyi, tam ve net olarak ayarlayabilmektedir. Son jenerasyon VRF sistemlerinde çevre dostu olduğu kadar teknik özellikleri ile de oldukça verimli R410A soğutucu akışkan kullanılmaktadır. Sistem, birden çok iç ünitenin tek bir bakır boru hattı ile aynı dış üniteden beslenmesi sebebinden dolayı mimari ve uygulama talepleri ile ilgili çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

VRF sistemler hangi projeler için kullanılabilir?

VRF sistemler, sistemin çalışma mantığı ve yukarıda bahsedilen işletme avantajları sebebi ile farklı zamanlarda kullanılacak farklı mahallerin aynı dış üniteden beslendiği projeler için çok daha idealdir. Bu projelere en iyi örnekler ise oteller, hastaneler (steril alanlar hariç) okullar, idari binalar ve ofis binaları olarak sayılabilir. Son dönemlerde, büyük kot yükseklikleri olan depolarda da tek hacim olmasına rağmen, verimlilikler dolayısı ile Yüksek Statik Basınçlı Kanallı İç Üniteler kullanılarak çözüm üretilmektedir. Ayrıca büyük kapasite ihtiyaçları ile büyük taze hava ihtiyaçlarının aynı anda talep edildiği projeler için de, Dx bataryalı santrallerin bataryaları VRF dış ünitelerle beslenerek çözüm üretilebilmektedir. Yine son dönemlerde yaygın şekilde, her türlü santral (havuz nem alma santralleri, hijyenik santraller vb.) bataryası, ısıtma/soğutma ihtiyaçları için VRF dış üniteleri kullanılmaktadır.

VRF sistemler kendi içinde nasıl bir ürün yelpazesine sahiptir?

VRF sistemler, dış ünite kondenserinin soğutulma şekline göre iki gruba ayrılırlar:
1. Hava Soğutmalı VRF Sistemleri: Dış ünite kondenserinde ki ısı transferi fanlar yardımı ile havaya yapılmaktadır. Daha yaygın kullanılan sistemler hava soğutmalı sistemlerdir. Yukarıda bahsettiğimiz verimlilik değerleri de hep bu sisteme göre verilmiştir.
2. Su Soğutmalı VRF Sistemler: Dış ünite kondenserinde ki ısı, herhangi bir kaynaktan sağlanan suya aktarılmaktadır. Dış ünite boyutları oldukça düşüktür. Bu transfer için fana ihtiyaç duyulmamaktadır ve dış ünitelerin atmosfere temas etme zorunluluğu yoktur.  Bu sebeple de şaftlara ya da makine dairelerine yerleştirilmeleri mümkündür. Verimlik değerleri oldukça yüksek ve 5.00 üzeri değerlerdedir. Kondenser yüzeylerinden, hep aynı sıcaklıkta su geçirildiğinden, dış ortamdan kaynaklı kapasite kaybı yaşanmayacaktır. Ancak sistemde, dış ünitelere getirilecek su için ikinci bir çevrim ihtiyacı, bu sistemin tercih edilme oranın azaltmaktadır.

 VRF sistemler işletme özelliklerine göre iki gruba ayrılırlar:

VRF Sisteminin Açılımı ;

1. HeatPump VRF Sistemleri: Bu sistemlerde, sistemdeki bütün iç üniteler aynı modda çalışmak durumundadır. Farklı sıcaklık değerlerine set edilebilen iç üniteler, aynı anda ısıtma ya da aynı anda soğutma yapabilmektedir. Ağırlıklı olarak tercih edilen sistemler, bu tip VRF sistemleridir.

2. HeatRecovery VRF Sistemleri: Bu sistemlerde istenen mahal ısıtma istenen mahal soğutma modunda çalışmaktadır. HeatPump Sistemler ile aynı iç üniteler kullanılmaktadır. Sistemdeki temel farklılık, dış ünite ve tesisat detaylarında karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemde, temel amaç aslında konforun ötesinde, adında da ifade edildiği üzere “HeatRecovery” yani “Isı Geri Kazanım” dır. Soğutma yapılan mahaldeki atılmak istenen ısıtılan mahalde kullanılarakenerji sarfiyatı düşürülmektedir. Her yıl, HeatRecovery Sistem kullanım miktarları, oransal olarak artmaktadır.
Günse Mühendislik , Teknolojiyi ve sektörü yakından takip etmesiyle bünyesine güvenlik sistemleri, marin ve mobil çözümlerini de dahil etmiştir. Halen bu 3 ana dalda faaliyet gösteren şirket, satış ve satış sonrası teknik hizmet alt yapısı ile sektörün önde gelen firmalarından olmayı hedefliyor.
İklimlendirme sistemleri
VRF sistemler, ısı pompaları, klima santralleri, ev ve ofis klimaları gibi iklimlendirme dallarında satış ve satış sonrası hizmetler veren şirketimizde satış ve makine mühendisleri, iklimlendirme tekniker ve teknisyenleri başrol oynamaktadır. Aya Grup A.Ş., hizmet verdiği her alanda öncelikle müşterileri bilgilendirip, doğru ürünleri seçmelerini sağlar. Hem doğaya dost, hem enerji verimliliğini ön planda tutarak en ekonomik ve verimli çözümler ile hayatı kolaylaştırır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Buda Dikkatinizi Çekebilir

Kapat
Kapat