Heat Pump VRF Klima 2 Borulu Sistem Özellikleri

Heat Pump VRF Klima 2 Borulu Sistem Özellikleri

Heat Pump VRF Klima 2 Borulu Sistem Özellikleri

Heat Pump VRF Klima 2 Borulu Sistem Özellikleri , Heat Pump VRF Klima Sistemine bağlı olan tüm iç üniteler aynı anda soğutma yada aynı ısıtma yapmaktadır. Aynı moddda çalışan iç üniteler farklı sıcaklık değerleri ile set edilebilir. Esnek borulama olanağı sayesinde kompleks yapılarda bile uygulaması oldukça kolay bir sistemdir. R410A soğutucu ile çalışır ve tüm dış ünitelerinde en son inverter teknolojisini kullanır.

Heat Pump VRF Klima 2 Borulu Sistem Özellikleri
Heat Pump VRF Klima 2 Borulu Sistem Özellikleri

Tam Doğrusal Kapasite Kontrolü: VRF Klima Sistemlerinde inverter kompresörler kullanılır, bu da sabit hızlı kompresörlerin kullanıldığı sistemler ile karşılaştırıldığında daha az elektrik tüketimi ve yüksek performans sağlanması anlamına gelir.

Enerji Tasarrufu ve Çevreye Duyarlılık:

VRF Klima Sistemlerinin sahip olduğu eşsiz teknoloji sayesinde kapasite kontrolü oransal olarak yapılabilmekte ve bu sayede enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Kapasite kontrolü DC inverter teknolojisi ve her iç ünitede mevcut modulasyon valfleri sayesinde yapılmaktadır. VRF Klima Sistemlerinde kullanılan inverter kontrol teknolojisi, gerekli miktardaki gücü üreterek kullanıldıkları ortamda arzu edilen konfor koşullarına en hızlı şekilde ulaşılmasını sağlamaktadır. Bu kontrol sistemi sayesinde, geleneksel sistemlerdeki ani güç artışları ortadan kaldırıldığı için maksimum enerji tasarrufu sağlanır.

 

VRF Klima Sistemleri ile;

  • CO2 emisyonu düşürülüp, global ısınmanın önüne geçilmiştir.
  • Sistemde kullanılan parçaların %90’ı geri dönüşüm özelliğine sahiptir.
  • Kurşunsuz lehim kullanılarak çevreye zarar verilmesi önlenmiştir.
  • Ozona sıfır zarar veren R410A gazı kullanılmaktadır.

VRF Klima sistemi R410A soğutucu ile çalışır ve tüm dış ünitelerinde en son inverter teknolojisini kullanır. VRF Klima Sistemleri sağladıkları esneklikler nedeni ile tüm uygulamalara olanak tanır.

Güvenilirlik:

Kompresörlerin rotasyonlu çalışmasını sağlayan teknoloji ile yük her bir kompresöre eşit olarak dağıtılmaktadır. VRF Klima Sistemlerinin dış ünitelerinin çalışma sırası belli zaman periyotları içerisinde değiştirilir. Bu sırada yük, her bir dış ünitede bulunan kompresörlerin çalışma süreleri eşit olacak şekilde dağıtılır. Inverter kompresörler kullanıldığı için, rotasyon sırasında aşırı yük oluşması önlenir, böylece dış ünitelerin ve kompresörlerin ömürleri standart sistemlerden daha uzun olmaktadır. İlk çalışma anında oluşan aşırı yükten dolayı standart VRF Klima Sistemlerini oluşturan mekanik ve elektrik parçalarda yorulmalar meydana gelir. Fakat inverter sürücülü kompresörlerin kullanıldığı VRF Klima sistemlerinde bu yorulma riski ortadan kaldırılmış, tüm parçaların ömrünü ve sistemin güvenilirliğini arttırmıştır. Aktif yağ kontrol sistemi sayesinde her bir iç ünitedeki kompresörlerin yağ seviyeleri ayrı ayrı kontrol edilir. Herhangi bir şekilde bir kompresörün yağ seviyesinde azalma tespit edilirse, diğer dış ünite kompresöründen otomatik olarak yağ transferi yapılır. Her bir dış ünitede bulunan kompresörlerin eşit yağ seviyesine sahip olmaları için birbirlerine bir yağ dengeleme borusu ile bağlanmıştır.

Back-up Fonksiyonu:

Herhangi bir nedenden ötürü bir dış ünitede bulunan kompresörlerden biri arızalanırsa PCB kart üzerindeki bir anahtarın değiştirilmesi ile sistem çalışmasına devam edecektir. Böylece bakım işlemleri yapılırken, kullanıcıların konfor koşulları aksamadan sağlanacaktır. Eğer birbirine bağlı dış ünitelerden oluşan bir sistem varsa, ana dış ünitenin arızalanması durumunda diğer dış ünite “ana dış ünite“ olarak seçilebilir ve sistem çalışmasına devam edebilir.

Daha Sessiz Dış Ünite: Dış ünitelerin ses seviyeleri, komponentlerde yapılan iyileştirmeler ile azaltılmıştır. Ayrıca dış ünitelerin sahip oldukları otomatik ses düşürme modu ve gece düşük ses seviyesinde çalışma modları da ses seviyesinin düşürülmesinde önemli rol oynamaktadır.

Otomatik Ses Düşürme Modu: Dış ortam sıcaklığının azaldığında, buna bağlı olarak klima yük ihtiyacı da azalmaktadır. VRF Klima dış üniteleri bu anlarda otomatik ses düşürme moduna girerek çalışmasını sürdürür.

Gece Çalışması:VRF Klima Sistemleri gece çalışma modlarında çalıştırıldığında ses seviyeleri oldukça düşüktür.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Buda Dikkatinizi Çekebilir

Kapat
Kapat