Klima Bakımının Önemi

Klima Bakımının Önemi

Klima Bakımının Önemi

Klima Bakımının Önemi , Bakımsız Klimalar Hasta Ediyor… Dikkatli olun…!

Dr. Şule Ulusoy Cengiz , bakımı yapılmayan klima filtrelerinin birçok hastalığa neden olabildiğine dikkat çekti. Dr. Cengiz , klima nedeniyle hastalananların yüzde 20’sinde sinir sistemi bozukluklarının görüldüğünü belirterek , “Bakımı yapılmayan klimalar alerjik reaksiyonlara , sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına, bronşit ve zatürree gibi solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir . Ayrıca, yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, ateş, huzursuzluk , yoğun öksürük , bulantı , kusma , ishal , karın ağrısı gibi sindirim sistemi bozukluklarına da neden olabilir” dedi .

VRF KLİMA BAKIMI NEDEN ÖNEMLİ
VRF KLİMA BAKIMI NEDEN ÖNEMLİ

Hava sıcaklıklarından korunmak ve serinlemek için kullanılan klimalar , acaba ne kadar bakımlı ve güvenilir. Periodik bakımları düzenli olarak yapılmayan klimalar , bakteri üretip akciğer enfeksiyonundan zatürreye , astımdan lejyonella hastalığına kadar çok sayıda hastalığa neden oluyor.

Özellikle hastanelerin yeni doğan bebek üniteleri ve ameliyathanelerin deki havalandırma sistemlerinin standartlara uygun ve bakımlı olmaları gerektiğini ifade eden Dr. Şule Ulusoy Cengiz, herkesin duyarlı olması gerektiğini bildirdi.

Gelişmiş ülkelerde klima ve havalandırma tesisatlarının proje ve uygulama şartlarının özel hazırlanmış standartlar ile belirlenmektedir. Bunlar uluslararası kabul görmüş standartlardır. Enfeksiyon riski bulunan ortam havasının gerçek anlamda steril özelliklere sahip olması için standartlarda belirtilen asgari klima ve havalandırma koşullarının yerine getirilmesi gereklidir. Ayrıca klima-havalandırma tesisatlarının kullanım süresince bakım ve temizliğinin yapılması büyük önem taşımaktadır. Türkiye’de ise klimalara ilişkin denetleme mekanizmasının bulunmaması ise oldukça düşündürücüdür.

Özellikle yaz aylarında ciddi tedbirlerin alınması gerekmektedir. Klima seçerken odanın özellikleri , hacmi , güneş alma ve yalıtım durumu göz önüne alınmalıdır. Eğer klima sadece yaz aylarında soğutma amaçlı kullanılacaksa , mümkün olduğu kadar az güneş gören oda seçilmelidir. Cihaz seçimi ve satın alma aşamasında satıcı firmanın bünyesindeki makine mühendislerinin görüşleri alınmalı , önerilen cihazların kriterleri sorgulanmalıdır. Enerji verimliliği yüksek “A Tipi” cihazların tercih edilmesi ilk yatırım maliyeti yüksek olsa da enerji tasarrufu yaparak uzun vadede tüketici lehine sürekli kazanç sağlamaktadır.

Klima Bakımının Önemi ;

 

Klimanın dış ve iç ünitesinin sürekli temiz ve bakımlı olmasının cihaz kapasitesinden tam olarak faydalanmanızı sağlamaktadır. Bunun için özellikle iç ünitenin , hava filtresi ve dış ünitenin serpantinleri , sık sık toz gibi maddelerden temizlenmeli veya yıkanmalıdır. Soğutucu gazın ölçümü en az yılda bir defa teknik servis tarafından yapılmalı , eksikler tamamlanmalıdır.Önerilerin dikkate alınması ile klimaların verimli , konforlu ve uzun ömürlü kullanımı sağlamak mümkündür.

Cihazı konfor sıcaklığına ayarlayarak kendi kontrol sistemi ile ortam havasını istenen sıcaklık değerine getirmesini beklemenin en doğru yöntemdir. Bunun dışında bir an önce ortamı soğutmak veya ısıtmak amacıyla en düşük ya da en yüksek sıcaklık değerine ayarlamak , sağlık açısından risk taşıdığı gibi enerji israfına da neden olmaktadır.

Detaylı bilgi için 0216 395 85 88 numaralı telefonumuz dan ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Buda Dikkatinizi Çekebilir

Kapat
Kapat